’Als marktleider voelt DAS de verantwoordelijkheid om de toegang tot het recht veilig te stellen. Voor onze verzekerden én voor Nederland. Dat vraagt om voortdurende innovatie,’ zegt Jeroen Zohlandt, CEO DAS.
‘Digitaliseren zonder begrip voor de menselijke kant van juridische problemen slaat de plank mis’
Conflicten zijn een ’fact of life’. Ze ontstaan tussen buren, werkgevers en werknemers, consumenten en bedrijven, in het verkeer en zelfs binnen families. Iedereen krijgt er vroeg of laat mee te maken, weet Zohlandt. ’Juist daarom is toegankelijke rechtshulp van groot maatschappelijk belang. Het gereguleerd oplossen van conflicten beschermt niet alleen de direct betrokkenen, maar ook het vertrouwen in onze samenleving. Dat is precies waarom verzekerde rechtshulp zo’n essentiële rol speelt in de toegang tot het recht. De druk op het rechtsbijstandsstelsel neemt toe en de vraag naar rechtshulp groeit, terwijl wet- en regelgeving steeds complexer worden. Tegelijkertijd moet rechtshulp betaalbaar en bereikbaar blijven. Dat kan simpelweg niet zonder verdere efficiëntie en gerichte digitale innovatie. ’Wie denkt dat we het recht toegankelijk houden door vooral méér van hetzelfde te doen, vergist zich. Tegelijkertijd is rechtshulp onmiskenbaar mensenwerk. Conflicten raken mensen emotioneel en mentaal. Dat laat zich niet wegdigitaliseren en dat moet ook niet. De kernvraag is dan ook niet óf we digitaliseren, maar hóé. Hoe zetten we technologie in om drempels te verlagen en kosten beheersbaar te houden, zonder het persoonlijke contact te verliezen?’
Lagere drempels, betere rechtshulp
Toegankelijkheid begint bij het wegnemen van drempels. Digitalisering speelt daarin een sleutelrol. ’Digitale intakes, online dossiers, slimme vraagbomen en AI-ondersteuning helpen om sneller zicht te krijgen op het échte juridische probleem. Eenvoudige vragen kunnen sneller en efficiënter worden afgehandeld. Dat verkort wachttijden, beheerst de kosten en voorkomt dat mensen afhaken door onzekerheid, tijdsdruk of complexiteit,’ zegt Zohlandt. Juist hierdoor ontstaat ruimte voor intensieve, persoonlijke begeleiding waar die nodig is: bij complexe of emotioneel ingrijpende zaken. Digitalisering vergroot zo niet alleen de toegankelijkheid, maar ook de kwaliteit van de rechtshulp.
Technologie in dienst van de mens
’Digitaliseren zonder begrip voor de menselijke kant van juridische problemen slaat de plank mis. In conflicten spelen stress, onzekerheid en kwetsbaarheid vaak een grote rol. Dat vraagt om aandacht, vertrouwen en duiding. Voor mij is het daarom helder: technologie is ondersteunend, niet vervangend. Digitale middelen moeten juristen juist de ruimte geven om te luisteren, maatwerk te leveren en samen met de rechtzoekende tot de best passende oplossing te komen. Persoonlijk contact blijft daarin onmisbaar.
Begrijpelijke taal als randvoorwaarde
De toekomst van rechtshulp vraagt om meer dan een slimme combinatie van mens en technologie. Begrijpelijke taal is minstens zo belangrijk. ’Te vaak gaat de essentie verloren in juridisch jargon en complexe formuleringen. Dat is een drempel die we onszelf opleggen. Met behulp van digitale middelen maken wij onze communicatie begrijpelijker, zodat mensen echt snappen waar ze aan toe zijn.
Toegang tot het recht als basisvoorziening
’Bij DAS investeren we bewust in digitale innovatie om het recht toegankelijk te houden. Daarmee dragen we bij aan een stelsel van conflictbeslechting dat staat of valt met tijdige en passende juridische hulp.’ Rechtsbijstandverzekeraars die zelf rechtshulp bieden, spelen daarin naast advocatenkantoren en de gesubsidieerde rechtsbijstand een onmisbare rol, benadrukt Zohlandt. ’Alleen door samen te werken en technologie slim en mensgericht in te zetten, zorgen we dat toegang tot het recht geen luxe wordt, maar een basisvoorziening blijft.






