Iedere keer weer weet Trump te verrassen met uitspraken over en aankondigingen van importheffingen richting de Europese Unie. De achilleshiel van Nederlandse en Europese overheden en bedrijven is de data die bij Amerikaanse bedrijven in de cloud en bij datacentra is opgeslagen.
'Het gevaar van niet "in control" zijn over de eigen data is te lang genegeerd'
De verkiezing van Trump tot 47ste Amerikaanse president hebben voor een versnelling gezorgd in de zorgen over de controle over de eigen Europese data. De onvoorspelbaarheid van een voorheen betrouwbare partner als de VS is een grote zorg voor een open economie als Nederland, die serieuze risico’s met zich meebrengt. Zoals Trump’s Oekraïnebeleid de kwetsbaarheid van de Europese defensie heeftblootgelegd, staat de afhankelijkheid van de Europese economie qua digitale infrastructuur vol in het licht. Europese datasoevereiniteit is in korte tijd opgeschoven naar een topprioriteit.
Zijn we naïef geweest?
Lex Boost,Co-CEO Leaseweb: “We zijn blij dat er eindelijk aandacht is voor de strategische urgentie om de afhankelijkheid van buitenlandse infrastructuren voor kritieke workloads en gevoelige gegevens te verminderen. De informatie staat op servers die overal ter wereld kunnen staan. De Nederlandse overheid heeft er in het verleden in veel gevallen voor gekozen om de clouddiensten af te nemen van bedrijven met de statutaire hoofdvestiging de Verenigde Staten. Dat heeft vergaande consequenties. Zelfs als de data
zijn opgeslagen in Nederlandse of Europese cloud datacenters, kan dat impact ondervinden van Amerikaanse wet en regelgeving. Dat heeft verregaande gevolgen voor de privacy compliance en wie toegang heeft tot deze gegevens. De enige logische en veilige oplossing voor dit probleem is de migratie van de data naar een Europese Cloud omgeving. Om Europese Datasoevereiniteit te kunnen waarborgen zal Europese data te allen tijde in een Europese Cloud moeten worden bewaard. Onze Europese wetten bepalen dan wie er toegang tot die gegevens heeft en dus niet de buitenlandse, niet-Europese bedrijven of overheden. Europese burgers houden zo indirect zelf de controle over hun gegevens .”
Wat zijn de vervolgstappen?
Robert van der Meulen, Director of Product Strategy: ‘De EU is met een IPCEI-CIS initiatief gestart, dat zich richt op de ontwikkeling van een eigen Europese cloudinfrastructuur, clouddiensten en software. Leaseweb is aangewezen om, als enig Nederlands bedrijf, de komende jaren een open Europese Cloud Infrastructuur te ontwikkelen om Europese burgers en bedrijven toegang te bieden tot een eigen, soevereine Europese cloudomgeving. Het gaat hierbij niet alleen over infrastructuur maar ook om het vergaren van- en het vergroten van het algemene cloud kennis niveau van alle EU-inwoners. Onder de naam ‘European Cloud Campus’ bouwt Leaseweb actief aan het fundament voor een soevereine Europese cloud – ontworpen om gevoelige gegevens te beschermen, te voldoen aan EU-regelgeving en ervoor te zorgen dat de digitale infrastructuur van Europa niet langer afhankelijk is van Amerikaanse leveranciers. De reden dat de Nederlandse overheid tot nu toe zo gemakkelijk haar data en het gebruik
van clouddiensten heeft ondergebracht bij Amerikaanse bedrijven, komt door de misconceptie dat er geen Europese alternatieven beschikbaar zouden zijn. De prijs was vaak leidend. Dit is simpelweg niet het geval. Wel is het zo dat zogenoemde hyperscalers verder zijn qua extra services boven op de cloudinfrastructuur. Het mogelijke gevaar – niet “in control” zijn over de eigen data – is daarbij genegeerd. Het bewustzijn dat de eigen data bescherming verdient, is gelukkig steeds belangrijker. Data soevereiniteit zal steeds meer onderdeel van strategische conversaties binnen bedrijven moeten gaan worden. Europese bedrijven en overheden moeten aan de slag om de datasoevereiniteit te waarborgen voor al haar burgers en bedrijven. We moeten af van de afhankelijkheid van Amerikaanse Hyperscalers en meer openstaan voor de huidige al beschikbare alternatieven van de aanwezige clouddiensten in Europa. In Nederland is Leaseweb een goed voorbeeld hoe het wel kan!’